پشتیبانی خبرنامه

ویزا کارت چیست؟

 ویزا کارت چیست؟

Credit Card

 ● کارت اعتباری چیست ؟

 تجارت الكترونيك كه مشمول خريدهاي آنلاين اينترنتي ميگردد بعنوان سريعترين و كم هزينه ترين روش تجارت , ضرورت بي چون و چراي اين قرن بوده و سريعترين , ارزانترين و ساده ترين روش مبادله پول (در مقايسه با ساير روشهاي پيچيده بانكي ) بين خريدار و فروشنده در تجارت الكترونيك از طريق ابزاري بنام كارت اعتباري صورت مي پذيرد. بنابراين چنانچه قصد داريد كه كالا و يا خدماتي را از سايتهاي مورد علاقه خود مستقيما" و  آنلاین دریافت نمائيد ، اولين ابزار مورد نياز ، داشتن كارت اعتباري جهت پرداخت وجه كالا به فروشنده ميباشد.

 

Real Credit Card

● کارت اعتباری واقعی چیست ؟

در هنگام صدور این نوع از کارتها، بانک عامل تضمینهایی مانند سند ملک یا اتومبیل را از مشتری دریافت کرده و بر اساس ارزش وثیقه مشتری درصدی را نیز به عنوان اعتبار به ارزش پول موجود در حساب مسترکارت وی می افزاید.  بانک صادرکننده این اسناد را برای احراز اقامت درخواست کننده در کشور مورد نظر بانک دریافت نموده و پس از بررسی سوابق مالیاتی درخواست کننده اعتبار اولیه وی را بر  اساس فیش حقوقی یا اعتبارنامه مالیاتی وی تعیین می نماید.

كارتهاي اعتباري واقعي نظيرMaster card و يا Visa card بعلت اينكه اعتبار ( وام و يا Credit ) به دارنده كارت اعطا مينمايند و سقف پرداختي بالائي دارند بدليل وجود امكان هك شدن به هيچ عنوان توسط شركتهاي صادر كننده كارت (نظير MASTERCARD و يا Visa card) جهت استفاده در خريدهاي اينترنتي حتي https secure site  نيز توصيه نمي گردند و در صورت كاربرد آن در اينترنت و برداشتهاي دزدي از كارت , شركتهاي صادر كننده كارت هيچگونه مسئوليتي را قبول نمي نمايند و تمامي خسارت را دارنده كارت مي بايست تقبل نمايد.

 

Prepaid Credit Card

 ● کارت از پیش پرداخت شده چیست ؟ 

سريع الحصول ترين نوع از كارتهاي اعتباري, كارتهائي هستند كه مبلغ موجودي كارت قبلا" پرداخت شده است و تا سقف آن مبلغ ميتوان توسط كارت خريد نمود , دقيقا" مشابه كارتهاي سپهر يا سيباي خودمان , به اين نوع از كارتها , نقدي و يا  از پيش پرداخت شده   ميگويند. Prepaid Credit Card  در این نوع کارتها دارنده آن یک حساب بانکی مرتبط با حساب جاری خود دارد  که از سوی بانک عامل برای او افتتاح می شود. این کارت مثل کارتهای اعتباری است با این تفاوت که مشتری فقط می تواند به اندازه موجودی حسابش از کارت برداشت کند. مزيت عمده كارتهاي از پیش پرداخت شده امنيت و اطمينان بسيار زياد آنها نسبت به كارتهاي اعتباري رايج و يا سنتي (کارتهای اعتباری واقعی) ميباشد. و به همين دليل سريعا" در جهان گسترش يافته و بعنوان برترين و مرجع ترين گزينه ي كارتهاي اعتباري براي استفاده در اينترنت مطرح گرديده است. و حتي در كشورهاي غربي كه اكثر افراد داراي چندين كارت اعتباري نيز مي باشند, براي خريدهاي آنلاين خود در اينترنت از اين نوع كارتهاي اعتباري نقدي Prepaid Credit Card استفاده مي نمايند.

 

Debit Card

● کارت بدهی چیست ؟

 كاربرد اين كارتها دقيقاً مثل نوع بالا ولي بدون ارتباط به حساب بانكي مجزا مي باشد و دو نوع دارند كه شامل كارتهاي ● قابل شارژ  Reload able      ● غير قابل شارژ Gift Card مي باشند.

 

Virtual Card

●  کارت مجازی چیست ؟

 این کارتها موجودیت فیزیکی ندارند و صرفا یک اعتبار مجازی و الکترونیک برای دارنده آن هستند که دارنده از طریق آن می تواند از وب سایتهای اینترنتی خرید نماید.

 

 Master Card, Visa Card

● مستر کارت و ویزا کارت  (فيزيکی و مجازی ) :

مستر کارت و ویزا کارت پدیده ایست جدید و همه گیر در عرصه مبادلات بین المللی و  تجاری , به دلیل در دسترس بودن اینترنت و مالیاتهای فوق العاده کم نسبت به حواله های بانکی اکثر شرکتها و بعلاوه اشخاص می توانند مبادلات مالی خود را از طریق اینترنت انجام داده و واسطه های تجاری را که در کشورها و میادین تجاری اقامت داشته اند از پیش پا برداشته و به صورت مستقیم با کمپانیهای معتبر همکاری کنند، همچنین یکی دیگر از مشکلات، حمل پول و بحث امنیت انتقال وجوه میباشد که با کارتهای اعتباری این مشکل از پیش پا برداشته شده و نگرانی افراد را تحدید نمیکند چرا که حتی اگر کارتی سرقت شود به دلیل pin کد اختصاصی که فقط و فقط دارنده کارت به آن دسترسی دارد تخلیه مالی امکان پذیر نمی باشد. مسترکارت و ویزا کارت دو نوع از کارتهای  اعتباری معتبر جهان میباشند که با داشتن بیش از 140 شعبه  نمایندگی در کشورها و همینطور با دارا بودن 3000000 دستگاه پایانه ATM , P.O.S در رتبه اول مبادلات مالی قرار دارند . از دیگر مزایای مستر کارت , ویزا کارت نیز می توان به  کارمزدهای ناچیز ، دریافت صورت حساب روزانه و رایگان ، نقد کردن وجوه از دستگاههای خود پرداز (ATM) ، خرید از تمامی فروشگاههای بین المللی ، خرید از تمامی فروشگاههای اینترنتی ، تبادل مالی با شرکتهای بین المللی  ، انتقال پول از شعب ارزی کشور - صرافی ها - بانکهای اینترنتی - افرادی که مبادلات در این مورد را انجام میدهند .

حساب مستر کارت و ویزا کارت یک حساب 16 رقمی متصل به حساب بانک صادر کننده می باشند.

 

بانکداری نوین چسیت :

امروزه در دنیای مدرن که سرعت و زمان حرف اول موفقیت در تجارت را میزند و تمامی زندگی ماشینی ما الکترونیکی شده موضع سیاسی و اجتماعی  نیز دستخوش این تغییرات قرار گرفته تا جایی که ساختمانها هوشمند پا به عرصه وجود نهاده اند، بانکداری نیز وارد جهان الکترونها شده و پول کاغذی را به انحطاط کشانده و به جای آن پولهای الکترونیکی یا مجازی را به جهانیان معرفی نموده که هر کسی در هر کجای دنیا با دارا بودن  یکی از خدمات الکترونیکی بانکها از مزایای بالقوه آن مانند رزرو هتلها در تمامی دنیا و .... می تواند استفاده نماید . بانکها این تبادلات را از طریق نرم افزارها و شبکه های کامپیوتری انجام میدهند و کارتهایی مغناطیسی که تمامی اطلاعات مربوط به حساب افراد در آن جای گرفته را به مردم  تحویل داده اند تا افراد بدون هیچ دغدغه ای به تجارت خود بپردازند. در ایران خودمان هم هر چند ضعیف اما شروع آن کلید خورده که آینده ای نسبتا خوب را می توان برای آن پیشبینی کرد . از کاربردهای آن نیز میتوان به پایانه های فروشگاههای زنجیره ای ، پایانه های سوخت ، و ..... اشاره نمود که در تسریع پرداختها موثر واقع شده است .

کارتهای اعتباری:

از رایج ترین كارتهای اعتباری بین المللی كه بالاترین كاربرد را برای دارنده كارت در بر دارد ، میتوان از Visa card و Master card  نام برد كه هر دو نوع كارت مربوط به موسسات مالی بسیار معتبر آمریكائی میباشند. تنها بانكها و موسسات معتبر بین الملی در سراسر جهان امكان دریافت مجوز صدور این نوع كارتها را خواهند داشت . باید توجه داشت كه سرویسها و امكانات متفاوتی برای استفاده از كارت وجود دارد كه باعث تنوع كارتها و اسمهای خاص برای آنان گردیده است . اعم از Credit Card، Debit Card ، Prepaid Card ، ... بانكها و مؤسسات مالی و اعتباری با توجه به اعتبار مشتریانشان و بصورتهای مختلف کارت را در اختیار آنها قرار میدهند برخی از سایتها محصول یا خدماتی را جهت فروش بصورت آنلاین ارائه می کنند، طریقه پرداخت پول به آنها از طریق کارت اعتباری می باشد. در حال حاضر استفاده از کارت اعتباری جهت پرداخت و خرید از سایتهای اینترنتی بسیار پر مصرف می باشد. ویزا کارت ویرچوال (Virtual visacard) کارت اعتباری ویرچوال به این معنی است که کارت فیزیکی و یا کارت پلاستیکی موجود نمی باشد و مشخصات کارت در اختیار متقاضی قرار میگیرد. کارت ویزای ویرچوال جهت کاربرد در اینترنت کاملا مانند کارت ویزای (فیزیکی) می باشد با این تفاوت که شما فقط مشخصات کارت را دریافت می کنید مزایای این نوع کارت اعتباری: ارزانتر بودن آنها نسبت به کارت اعتباری پلاستیکی ، به علت کسر هزینه صدور کارت و همچنین حذف هزینه های پستی ارسال کردیت کارت است فقط به مقدار شارژی که در حساب خود دارید می توانید خرید کنید یا پول پرداخت کنید. مزیت این کارت در عدم دریافت کارمزد به ازای هر خرید که انجام می دهید. از نظر امنیتی عدم امکان شارژ کارت شما بیش از مبلغ درون کارت وجود ندارد امکان دریافت صورتحساب کارت اعتباری عموما این کارتها برای پرداخت انلاین و یا پرداخت اینترنتی استفاده میگردند بیشترین موارد استفاده آن : پرداخت آنلاین پرداخت فکسی پرداخت تلفنی پرداخت از طریق موبایل پرداخت هزینه پذیرش در دانشگاهها هزینه ثبت مقالات علمی ، پرداخت هزينه هاست و دومين ، رزرو هتل در خارج از کشور ، خرید مجلات خارجی ، شرکت در کنفرانس های بین المللی ، خرید و دانلود نرم افزار ، پرداخت حق عضویت وب سایتها ، پرداخت حق عضویت در آزمونهای علمی از جمله تافل و ..

كارتهای اعتباری Credit Card بانك در مقابل تعهدات لازم به مشتري خود مبلغ معینی اعتبار مالی میدهد. مشتري ميتواند تا سقف اعتبار خود از حسابش برداشت نمايد بدون اينكه موجودي داشته باشد و طي مدت معين بدهي خود را به بانك پرداخت مينمايد. در ايران بانكی برای ارائه کارتهای اعتباری بین المللی وجود ندارد - به دلیل تحریم. كارتهای بدهكار Debit Card در اين نوع كارت شخص فقط تا سقف موجودي حساب خود ميتواند به وسيله اين كارت پرداخت نمايد. اين كارتها به يك حساب بانكي مجزا مرتبط ميباشند. در ايران بانكی برای ارائه کارتهای اعتباری بین المللی وجود ندارد - به دلیل تحریم. كارتهای از پیش پرداخت شده Prepaid كاربری این نوع كارتها دقیقا مثل نوع credit بوده ولی بدون ارتباط به حساب بانكی مجزا میباشد و دو نوع دارند كه شامل كارتهای قابل شارژ (Reload able ) وغیر قابل شارژ ( Gift Card) میباشند. كارتهاي غير قابل شارژ همانند كارت تلفن ميباشند .زمانيكه موجودي يا اعتبار آن تمام شود فاقد ارزش ميگردند كه غالبا در انواع $10 , $50 , $100 , $500 عرضه ميگردند . محدودیت در استفاده تقریبا استفاده از این كارتهای بین المللی برای تمام اتباع كشورهایی كه روابط عادی اقتصادی با ایالات متحده امریكا دارند معمول گردیده است و محدودیت خاصی ندارند برخی مزایای كلی استفاده از این كارتها - جایگزین بسیار مناسبی برای پول در كلیه پرداختهای معمول و اینترنتی - امنیت بسیار بالا نسبت به همراه داشتن پول نقد - دامنه كارایی بالا در انواع اعتباری - امكان استفاده در فــروشگاه های آنلاین و مراكز خريد آنلاین در سراسر دنيا - امكان استفاده جهت انجام كليه پرداختها وخريدهاي اينترنتي - سهولت استفاده از كارت - امكان خريد كليه اقلام تجاري و تبليغاتي شامل پوشاك , وسايل شخصي , لوازم صوتي و ورزشي و ... - رزرو هتل و كــرايه ماشين - عضويت ماهانه در سايتهاي اينترنتي جهت دريافت خدمات آنها - پرداخت هزينه هاي سفارتخانه ها - پرداخت شهريه دانشگاه هاي خارج از كشـــور - خريد كليه كتابهاي خارجي از ناشران اروپايي و آمريكايي - خريد انواع نرم افزار و بــرنامه هاي كامپيـــوتري كارتهاي پرداخت بين المللي VISA Card و MasterCard مزایای منحصر به فردی براي دارنده كارت در بر خواهد داشت. امروزه كليه مردم در سراسر دنيا از امكانات حسابهاي بين المللي بهره مند مي باشند. چرا كه اكثر خدمات و كالاهاي شركتهاي معتبر از طريق اينترنت نيز به فروش ميرسد با توجه به اينكه براي خريد از اينترنت عموما محدوديت سني و شغلي وجود ندارد لـــذا هر شـــخصي با داشتن كارتهاي پدراخت بين المللـــي خريد خود را به راحتي انجام مي دهند. جهت خرید اینترنتی معمولا سایتها به دو طریق عمل می کنند . سایتها نسبتا معتبرتر با توجه به قرارداد خود با صادر کننده های کارتها پرداخت را از داخل سایت انجام می دهند و سایتهای با اعتبار نسبی کمتر از طریق برخی بانکهای اینترنتی این کار را انجام می دهند .